... PÁNSKÉ OBLEKY ...

Jak si správně vybrat pánský oblek?

Složení pánského obleku

Existuje základní pravidlo: pánský oblek musí být z vlněných tkanin. Místo 100% vlny se dá použít i směs s hedvábím, len, bavlna. Další možnosti nabízí kašmír a mohér. Podšívka se používá ve složením 100% Vs, eventuelně z kvalitnějšího materiálu zvaného Cupro.

Když vybírám oblek, pokud se mi líbí ramena (viz níže), zalovím po jeho vnitřních kapsách a hledám složení látky. Jakmile uvidím viskózu, polyester nebo dokonce acetát, prchám pryč. Bohužel, viskózu občas objevíte i u modelů např. od Dolce & Gabbana („Mohla byste to prosím hláskovat?“ – znalci pochopí :-)). V takovémto obleku se budete nejenom potit, ale pot se ani nebude dostatečně rychle odpařovat.

Vlna má různou kvalitu: ta kvalitnější se označuje od 100 s (nekvalitní vlnu poznáte tak, že nebude mít uvedeno žádné číslo). Od 150 jde již o špičkovou kvalitu. Číslo označuje kvalitu vlněné příze. Čím je číslo (označující počet vetkaných vláken) větší, tím je vlna lepší a jemnější. Vlna s vyšším číslem je jemnější, krásnější a méně se mačká. Spotřebuje se ale na ni více vlněného vlákna, a tak je samozřejmě dražší.

Kupujte kvalitu minimálně 120. 130 a 140 jsou velice kvalitní, na 150 začíná luxus. 180 jsou super luxusní dostupné látky.
 

Ramena

Kvalita obleku se pozná i především na ramenou. Na ně se dívám ještě před složením (je snazší se podívat na rameno než hledat složení). Právě u ramen se pozná kvalita krejčího na první pohled.
Tip: skvělého vzhledu dosáhnete, pokud budou rukávy vystupovat lehce nad úroveň ramen. Jiná saka v podstatě už ani nekupuji. Někomu ale tento styl nemusí vyhovovat.

 

Jeden, dva, tři, čtyři knoflíky

Módní návrháři experimentují s jedním či čtyřmi knoflíky, ale v podstatě se dají nosit jenom dva nebo tři. Obecně: dva knoflíky jsou uvolněnější, tři vás udělají přísnější (více vás sevřou). Pokud chcete mít zajímavý vzhled s třemi knoflíky, zapněte si jenom ten prostřední. Je to móda posledních let.

 

Velká chyba českých mužů

Poslední knoflík (pokud není jenom jeden) se u saka zásadně nezapíná!
Mimochodem, víte proč? Je to reminiscence z minulosti, kdy muž musel být kdykoliv schopen rychle tasit kord či meč. Aby pro něj rychle a snadno dosáhl, začal se nosit spodní knoflíček rozepnutý.


Délka rukávů u obleku

Když jsem ve firemním magazínu napsal článek Pánské obleky, košile a kravaty na českém internetu a zveřejnil fotografii obleku od Zegny (která pak byla ještě mnohokráte zkopírována), napsala mi jedna čtenářka, že oblek je malý. A zde dochází k velkému nepochopení u Čechů: rukávy u pánských obleků musí být kratší než rukávy u košile.



Rukávy u saka musí být tak krátké, aby byl vidět manžetový knoflík (proč jinak by se dělali tak krásné manžetové knoflíky?). A to při každém pohybu, úhlu a skrčení.
Je to nesmírně elegantní. A má to i praktický důvod (většina věcí v módě je praktická): opticky to prodlužuje ruce.

Když si kupujete konfekční oblek, měli byste si nejprve vybrat svoji velikost. Velikost by měla odrážet vaši mohutnost i výšku. Ale počítejte s tím, že délku rukávu u obleku vám bude muset upravit na míru krejčí a rozhodně se to vyplatí.
 

Délka nohavic

Zatímco rukávy si možná budete muset nechat zkrátit u krejčího, u nohavic to platí 100%. Budete si je muset zanést ke krejčímu, který vám upraví jejich délku přesně podle vás.


Cena pánského obleku

Pokud si koupíte levný oblek, pozná se to. Češi nemají rádi obleky, protože kolem sebe vidí ošklivé obleky. Kvalitní obleky jsou neskutečně krásné. A vydrží déle než ty levné. V obleku chcete dělat dojem. Proč si tedy kupovat něco, v čem budete dělat špatný dojem?

Naopak, v Česku se vyplatí si nechat oblek ušít. Ceny jsou zhruba od 12 000 do 18 000 Kč (výjimečně do 25 000 Kč až 80 000 Kč záleží na výběru kvalitních látek). Opět, pokud bude krejčí kvalitní, každý si všimne vašeho dokonalého obleku. A v zahraničí vás budou mít za milionáře. Protože v zahraničí jsou ručně šité obleky neskutečně drahé.

A hlavně: ručně šitý oblek na vás dokonale sedí.

25 let

Výrobce pánského společenského oblečení: 

  • uniformy, orchertry,
  • oblečení pro spolky různého zaměření,
  • pro firmy a hotely v konfekčních velikostech i na míru.